image

PeyamaKurd - Pentagon'a bağlı gizli bir ordunun olduğunu dile getiren ABD'li emekli ordu komutanı Gordon Sullivan, Pentagon'un dünyanın her yerinde en özel operasyonları, ABD'nin gizli gücü olan 21. Ordu'yu kullanarak yaptığını ifade etti. 

21. Ordu tamamen sivil giyinen ve gerçek kimlikleri gizli tutulan subaylardan oluşan bir hibrit savaş gücü olan ordunun personel sayısı ise CIA'nin 'yer altı' görevli sayısından 10 kat daha fazla olduğu ileri sürülüyor.

ABD kamuoyunun en önemli yayın organlarından Newsweek dergisi, Pentagon'un kurduğu gizli bir ordu olduğunu ve bu ordudaki personel sayısının CIA'nin 'yer altı' görevli sayısından 10 kat daha fazla (yaklaşık 5 milyon) olduğunu' ileri sürdü.

"Hibrit savaş gücü konumunda"

Kaleme alınan yazıda şu ifadelere yer verildi: "Pentagon'un dünyanın her yerinde en özel ve gizli operasyonları ABD'nin en özel ve gizli gücü olan 21. Ordu'yu kullanarak yaptığını, ABD E. Kara Kuvvetleri Komutanı Gordon Sullivan, 'Umut Bir Yöntem Olamaz' adlı kitabında detaylar ve örneklerle anlatmaktadır. 21. Ordu'nun tamamen sivil giyinen ve gerçek kimlikleri gizli tutulan subaylardan ve her milletten, her meslekten ve her sosyal gruptan oluşan bir hibrit savaş gücü olduğu ifade edilmektedir.

21. Ordu'nun kumanda personeli bizzat en iyi Özel Kuvvetler-Rangers birliği subayları arasından seçilmektedir. Yani iyiler arasında en iyiler seçilmektedir. Gordon Sullivan 21. Ordu'yu bu özelliği nedeniyle 'daima yenilmez ve ekiplerin ekibi' olarak tanımlamaktadır. 21. Ordu'yu dünyadaki tüm özel harp organizasyonlarından farklı kılan en önemli özelliği ise silahlı operasyonların yanında toplumlara yönelik beyin yıkama faaliyetleri gerçekleştirmesidir."