image

PeyamaKurd-  ABD’nin Irak’ta İran’a yakın örgütleri hedef aldığı hava saldırılarına ilişkin konuşan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth F. McKenzie, hava saldırılarının İran’a açık bir mesaj olduğunu belirtti.

Ülkesinin İran'ın sağladığı silahlarla gerçekleştirilen dolaylı saldırılara kayıtsız kalmayacağını aktaran McKenzie, hava saldırılarını ‘başarılı’ bulduklarını verilen hasardan memnun olduklarını aktardı.

‘Saldırı konvansiyonel silahları yok etmeyi amaçlıyordu’

McKenzie, “Tekrar ediyorum, bu savunma saldırıları İran tarafından sağlanan gelişmiş konvansiyonel silahları yok etmeyi amaçlıyordu. ABD, koalisyon güçlerinin de yer aldığı bir Irak üssüne doğrudan ve kasıtlı bir saldırıya yanıt olarak meşru müdafaa çerçevesinde hareket etti” sözlerini kullandı.

‘Patriot hava savunma sistemi transferi sürüyor’

Irak Hizbullahını hedef alan saldırının savaş uçaklarıyla düzenlendiğini söyleyen McKenzie, Irak'taki askeri üslerini korumak için Patriot hava savunma sistemi transferinin sürdüğünü ve birkaç gün içinde kurulumunun tamamlanacağını belirtti.

‘Kasım Süleymani’den bu yana gerginlik azalmadı’

İran rejiminin ‘büyük bir tehdit oluşturmaya devam ettiğini’ aktaran McKenzie, İranlı General Kasım Süleymani suikastından bu yana ‘gerginliğin azaldığını düşünmediğini’ kaydetti.  Uçak gemilerinin bölgede kalmaya devam etmesi için ABD Savunma Bakanı Mark Esper’den izin aldığını vurgulayarak,  “Her türlü tehdide cevap verme esnekliğine, kabiliyetine ve niyetine sahibiz” dedi.