image

PeyamaKurd - 2001 ve 2002 tarihli terörle savaşta kuvvet kullanma yetkisi, Kongre'den geçtiği günden bu yana tartışılmaya devam ederken, başkanın savaş ilan etme yetkisiyle ilgili yasa, bu yetkileri kısıtlamayı amaçlayan Kongre üyeleri tarafından kaldırılabileceği ifade edildi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Gregory Meeks şu ifadelere yer verdi:

“20 yıldan fazla yönetimler bu yetkilendirmeyi yeniden yorumlayarak birbiriyle bağlantılı olduğunu söylediği terör örgütlerine karşı yeni ülkelerde uyguladı. Bu süreçte Kongre savaş ve barış konularında sorumluluk dışında kaldı."

ABD anayasasına göre Kongre savaş açma yetkisine sahip ama 2001 ve 2002'de askeri güç kullanma yetkisi başkanlara deniz aşırı ülkelerle ilgili geniş yetkiler tanıdı.

“Başkanlar giderek artan bir şekilde tek başlarına karar alıp Kongre'ye askeri harekatlar konusunda çok az bilgi verdi" diyen Demokrat Parti'den Temsilciler Meclisi üyesi Jim McGovern ise, "Başkanlar ve avukatları 20 yıllık bir yetkilendirmeye bakarak kuvvet kullanmayı meşru gördü. Eğer bir şey yapmazsak sonuçlarına da katlanmamız gerekir” sözlerini kullandı.

Söz konusu bu yılın başlarında Kabil'in tahliyesinden önce Beyaz Saray, Kongre'yle bu konuda işbirliği yapmak istediği mesajını verdi.

ABD Kongresi, 20 yıl önce Beyaz Saray'a Afganistan'daki savaşı devam ettirmek için yetki vermişti. Bu yetkiler, Irak, Suriye, Yemen ve İranlı General Kasım Süleymani'ye yönelik operasyonu da kapsadı.