image

PeyamaKurd - ABD'nin başkenti Washington’da 6 Ocak 2021’de Kongre binasına düzenlenen baskınla ilgili oluşturulan Kongre soruşturma komisyonu, Trump üzerine yoğunlaştı.

Komisyon, ABD Başkanı Joe Biden’ın başkanlık seçim zaferinin tescillendiği oturum sırasında, dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın, destekçilerinin binayı işgal etmesini ve polisle çatışmasını önlemek için neden üç saatten uzun bir süre hiçbir şey yapmadığına odaklandı.

Olayı araştıran Temsilciler Meclisi’nin 6 Ocak Komisyonu’nun başkanı Bennie Thompson, haber kanalı CNN'de yaptığı açıklamada, dokuz üyeli soruşturma komisyonun Trump'ın Beyaz Saray’da televizyonda olan biteni izlerken “187 dakikalık eylemsizlik” sırasında ne yaptığını bilmek istediğini söyledi.

Mississippi temsilcisi Thompson açıklamasında , “Demokrasimizi kaybetmeye tehlikeli bir şekilde yaklaşmıştık” ifadesini kullandı.

Öte yandan VOA Türkçe'nin haberine göre Kongre baskınını soruşturan komisyonun iki Cumhuriyetçi üyesinden biri olan ve Trump'a yönelik sert eleştirileriyle bilinen Wyoming temsilcisi Liz Cheney ise ABC televizyonunda katıldığı programda Trump’ın isyancılara geri çekilmelerini söyleyebileceğine ama bunu yapmadığına vurgu yaptı.

Ayrıca Thompson açıklamasında, "Yaptığı şey, Donald Trump’ın tipik hareket etme tarzı. Dava açıyor, mahkemeye gidiyor, geciktirmeye çalışıyor. Ama o 187 dakikaya erişebileceğimize inanıyoruz" sözlerine yer verdi.