image

PeyamaKurd - ABD istihbarat topluluğunun hazırladığı yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökeniyle ilgili hazırladığı rapora ilişkin Çin yönetiminde tepki geldi.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu sözde rapor, tamamen siyasi bir rapordur ve hayal ürünüdür. Raporun bilimsel dayanağı da güvenilirliği de yoktur. ABD'nin Çin'e attığı iftiralar karşısında ABD nezdinde resmi girişimde bulunduk” ifadesini kullandı.

Çinli bakan yardımcısı açıklamasında, Kovid-19 salgınının kökeninin araştırılmasının karmaşık bir bilimsel mesele olduğuna işaret ederek, bu çalışmaların, dünyanın her köşesinden bilim insanlarının işbirliğiyle yürütülmesi gerektiğini ifade etti.

Pekin: "ABD, Çin'i karalamaya çalışıyor"

Ma Zhaoxu, ABD'yi bilimi ve olguları inkâr etmekle suçlayarak, “Gerçek bir kanıt dahi bulamıyor, aynı yalanları tekrar tekrar gündeme taşıyarak Çin'i karalamaya ve yaftalamaya çalışıyorlar” dedi.

Çinli diplomat açıklamasında, ABD istihbaratının Çin'e şeffaflık konusunda yönelttiği eleştirilere de tepki göstererek şu açıklamada bulundu:

“Bu yılın başında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanları ile Çinli uzmanlardan oluşan uzman grubu 28 gün boyunca Çin'de araştırmalar yürüttü, profesyonel ve bilimsel sonuçlar içeren bir rapor yayımladı. Virüsün kökeniyle ilgili bilimsel çalışmaları daima destekliyoruz ancak konunun siyasileştirilmesine de kesinlikle karşı çıkıyoruz."