image

PeyamaKurd - Amerikan basınına konuşan bazı kaynaklar, ABD istihbarat servislerinin Çin’deki Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün laboratuvarında incelenen virüslerin genetik verilerini elde ettiğini iddia etti.

Salgın verileri ile ilgili CNN’e konuşan kaynaklar, ABD istihbaratının Vuhan Viroloji Enstitüsü’nün laboratuvarında araştırılan virüslerin genetik verilerini elde etmeyi başardığını ileri sürdü.

Ayrıca CNN'in haberinde, verilere erişimin ne zaman ve nasıl sağlandığına dair net bilgiye sahip olmadığı kaydedilirken bunun, Vuhan laboratuvarında yapılan araştırmayla ilgili bilgilerin saklandığı sunuculara saldırı sonucu gerçekleşmiş olabileceği kaydedildi.

Öte yandan yayımlanan haberde, şimdi ABD’nin, Vuhan laboratuvarında araştırılan 22 bin virüs hakkında bilgiye sahip olduğu iddia edilirken somut bir şeyler söylemek için tüm bu genetik bilginin titiz bir şekilde analizden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

Söz konusu ilgili çalışmanın, ABD Enerji Bakanlığı’nın laboratuvarındaki süper bilgisayar yardımıyla hayata geçirilmekte olduğu dikkat çekildi.