image

PeyamaKurd - ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığının (EUCOM), İsrail'e Terminal Yüksek İrtifa Alan Savunma (THAAD) sistemi konuşlandırdığı ifade edildi.  Konuya yönelik açıklama hem ABD’li hem de İsrailli askeri yetkililerden geldi.

ABD’li yetkililer, Yüksek İrtifa Bölge Hava Savunma sistemi THAAD’ın tam olarak ne kadar bir süre içinde İsrail’e konuşlandırıldığını güvenlik nedeni ile açıklamadı. Lockheed Martin ve Raytheon firmaları tarafından üretilen füzeler Teksas’tan İsrail’e götürülmüştü.

Açıklamada ayrıca konuşlandırmanın parçası olarak ABD güçlerinin Avrupa’da değişik yerlerde çalışacakları, Amerika ve İsrail’in sistemin işlemesinde yakın işbirliği içinde olacakları belirtildi.

İsrail ordu sözcüsü Yarbay Jonathan Conricus ise füzelerin konuşlanmasının daha önceki simülasyon biçiminde Amerika-İsrail ortak tatbikatlarından farklı olduğunu ve sahada taktiksel koordinasyonun da söz konusu olduğunu dile getirdi.

Bu gelişme tam da İsrail’le İran arasında gerilimin arttığı bir dönemde gerçekleşti. İsrail’in Suriye bombardımanı ve Tahran’ın Suriye’deki varlığı, son olarak da İran Dışişleri Bakanı’nın İsrail’le çatışma olasılığını dışlamadıklarını açıklaması, bölgede tansiyonu iyice yükseltti.