image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Washington merkezli Demokrasileri Destekleme Vakfı'nın (FDD) gerçekleştirdiği, "Tehditlerin üstesinden gelme: Amerika'nın askeri ve siyasi gücünü tekrar canlandırmak" başlıklı konferansta bir konuşma yaptı.

McKenzie, “Bizim içinde olacağımız herhangi bir büyük çatışma çok büyük ihtimalle bölgesel olmaktan ziyade bölgeler arası olacak. Sadece CENTCOM veya EUCOM (Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı) veya INDO-PACOM'un (Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı) faaliyet alanında değil birden fazla bölgesel muharip komutanlığın faaliyet alanını etkileyecek” diye konuştu.

‘Orta Doğu ve İran’

ABD'nin hafta sonu Orta Doğu'ya Abraham Lincoln uçak gemisi ve 4 bombardıman uçağını sevk etmesine yönelikte konuşan McKenzie söz konusu sevkiyatın, ABD'nin küresel savaş düzeninde stratejik kuvvetlerin başarılı bir şekilde ve kısa bir süre içinde bölgeler arasında hareket etme kabiliyetini ortaya koyduğunu belirtti.

En büyük tehdidin, İran’ın “kötü niyetli hırsları” olduğunu vurgulayan McKenzie, “Hegemonik hırsları, yanlış davranışları, bize ve bölgedeki ortaklarımıza yönelik tehditleri, yıllardır (İran) rejimin politikalarının değişmeyen unsurları olmuştur” dedi.