image

PeyamaKurd - Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken Çin ile ihtilaflı olan Tayvan'ı ziyaret eden ABD Kongresi heyeti, Pekin'in olası müdahalesi karşısında Washington'ın Ada'daki hükümetin yanında yer alacağı mesajında bulundu.

Yapılan üst düzey ziyaret ile ilgili Tayvan ajansı CNA'nın haberine göre, dün akşam saatlerinde Ada'ya gelen 5 senatör ve bir Temsilciler Meclisi üyesinden oluşan heyet, Tayvan lideri Tsai Ing-wen ile görüştü.

Tayvan ziyaretindeki heyete başkanlık eden Cumhuriyetçi Partili Senatör Linday Graham, görüşmede, ABD'nin hukukun üstünlüğüne ve insanların seçme özgürlüğüne inandığını belirterek, "Çin Komünist Partisi, Tayvan'a karşı daha proaktif tavır alırsa ABD ne yapar diye sorarsanız, inandığımız değerlerin yanında olacağız, sizin yanınızda olacağız" ifadesini kullandı.

Çin'i Rusya'ya "Ukrayna işgalinde destek olmakla, Tayvan ekonomisine ve halkına karşı siber saldırılar yapmakla" suçlayan Graham, "Çin'e tüm dünyada yaptıkları için daha ağır bedeller ödetmeye başlayacağız." ifadesini kullandı.

Heyetin eşbaşkanı, Demokrat Partili Senatör Robert Menendez de dünyanın Rusya-Ukrayna savaşına odaklandığı bir dönemde heyetin Tayvan'da bulunmasının önemine işaret ederek, "Geleceğin burada, Tayvan'da olduğunu anlıyoruz." görüşünü dile getirdi.

Tayvan'ın dünyanın ileri teknoloji çip üretiminin yüzde 90'ını karşıladığına dikkati çeken Menendez, "Tayvan, küresel anlamı ve önemi olan bir yer, dolayısıyla güvenliğinin de küresel etkisi var." değerlendirmesinde bulundu.