image

PeyamaKurd - Koalisyondan yapılan açıklamaya göre, Kaim Askeri Üssü'nde çekilen ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bir kısmı Ayn Esed Hava Üssü'ne bir kısmının ise Suriye’nin Deyr ez Zor kentine kaydırılacağı belirtildi. 

Koalisyon güçlerinin Kaim Askeri Üssü'nden çekilmesine ilişkin açıklamada bulunan Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Myles B. Caggins, “Iraklı güçler IŞİD’e karşı mücadelede başarılı oldu ve birkaç ay önce güçleri hareket ettirerek küçük askeri üslerden Kaim gibi askeri güçlere kaydırmaya başladılar” ifadesini kullandı. 

“Peşmerge ve DSG, IŞİD’i bozguna uğrattı...” 

Albay Myles B. Caggins açıklamasında, Peşmerge ve DSG sayesinde IŞİD’in bozguna uğratıldığını bir kez daha değinerek şu açıklamalarda bulundu: 

“Koalisyon güçleri Irak’ın bazı bölgelerinde IŞİD’in hala tehdit unsuru olduğunun bilincinde, coğrafi açıdan IŞİD bozguna uğratılmıştır. Ancak Mahmur tepeleri ve Enbar ilinde bulunan bazı çöl bölgelerinde varlıkları devam ediyor. Peşmerge Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve Irak güçlerinin başarıları sayesinde IŞİD hiçbir bölgede tutunamaz. 

Biz Kaim Askeri Üssü'nden çekiliyoruz. Çünkü Iraklı güçlerin sınır bölgelerinde etkili olduklarını, IŞİD saldırılarına ve tehdidine karşı savaşabilir duruma geldiklerini kanıtladılar. Koalisyon güçleri, Iraklı güçlerle koordinasyon ve iş birliğini sürdürecektir. Sayımızın azalması Iraklılarla müttefikliğimizin sınırlandırılacağı anlamına gelmiyor."