image

PeyamaKurd - Rusya-Ukrayna Savaşı 15’inci gününe girerken, ABD yönetimi bölgedeki tansiyonu artırmamak adına önemli bir karar aldı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Polonya’nın dün MiG-29 jetlerinin tümünü daha sonra Ukrayna’ya teslim edilmek üzere Almanya’daki Ramstein Hava Üssü’nde ABD’nin ücretsiz kullanımı için konuşlandırmaya hazır olduğunu bildirmesi üzerine konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Pentagon yaptığı açıklamada, ikinci bir ülke üzerinden olsa dahi MiG savaş uçaklarının Ukrayna’ya tedarik edilmesine yönelik her türlü plana kapıyı kapattı.

Associated Press’te yer alan habere göre, Bakanlık, bu türden bir adımı, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin etkinliği üzerinde ciddi boyutta bir değişim yaratmayacak “yüksek riskli” bir girişim olarak niteledi.

Diğer yanda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hafta sonu katıldığı bir televizyon programında, ABD’nin buna “yeşil ışık yaktığını” söylemişti.

Kirby: Bu adım ciddi sonuçlara neden olabilir!

Pentagon Sözcüsü Kirby günlük basın brifinginde yaptığı açıklamada, Amerikan istihbaratının, böyle bir adımın gerilimi tırmandırıcı unsur olarak görülebileceği ve Rusya’dan “ciddi boyutta” bir karşılığı tetikleyebileceği sonucuna vardığını kaydetti.

Sözcü Kirby konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

"İstihbarat camiası, MiG-29’ların Ukrayna’ya transferinin gerilimi tırmandırmaya dönük bir adım olarak algılanabileceği ve Rusya’dan NATO’yla askeri gerilim ihtimalini arttırabilecek büyük boyutta bir karşılık gelmesine yol açabileceği değerlendirmesine vardı. Dolayısıyla, MiG-29’ların Ukrayna’ya transferini yüksek risk olarak görüyoruz”

Kirby açıklamasının devamında, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Polonyalı mevkidaşıyla bugün bir görüşme yaptığını ve Polonyalı bakana Amerika’nın konuyla ilgili değerlendirmesini aktardığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü ayrıca, ABD’nin, Ukrayna’nın hava savunma ve zırhlı araç delici silah sistemleri gibi daha kritik öneme sahip askeri ihtiyaçlarını karşılayacak diğer seçenekleri değerlendirdiğini belirtti.