image

PeyamaKurd - ABD basınında yer alan bir habere göre, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin, Afganistan'daki tüm Amerikan askerlerini 11 Eylül 2021 itibarıyla çekeceği iddia edildi.

Afganistan'daki ABD güçlerine ilişkin Washington Post gazetesinin isimlerini açıklamayan yetkililere dayandırdığı haberinde, Biden'ın çarşamba günü Taliban'la yaptıkları anlaşma kapsamında 1 Mayıs'ta Afganistan'dan çekilmeyeceklerini duyuracağı belirtildi.

İddiaya ilişkin haberde, bu kararın, ABD yönetiminin, Eski ABD Başkan Donald Trump döneminde 29 Şubat 2020'de Taliban ile imzaladığı anlaşma ve ülkedeki koşulların incelenmesinin sonucunda alındığı ifade edildi.

Dğer taraftan yayımlanan haberde, Biden'ın 11 Eylül 2021'de ABD askerlerini tamamen Afganistan'dan çekmeyi planlandığı ileri sürüldü.

Ayrıca ABD Savunma Bakanlığı'ndan konuyla ilgili basına açıklamada bulunan Yarbay Robert Lodewick, "Bu haberleri gördük ancak Başkandan resmi açıklamayı beklerken size bu konuda sunabileceğimiz bir şey yok" sözlerine yer verdi.