image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO ülkelerinin dışişleri bakanları ile Rusya-Ukrayna savaşını görüşmek üzere Brüksel'de bir araya geldi.

Önemli toplantı öncesi basın açıklaması yapan Blinken, Rusya’yı hedef alarak “NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma istemiyoruz. Ama çatışma bize gelirse buna hazırız” dedi.

Rusya'nın Ukrayna’ya saldırısının ardından NATO’nun çok hızlı şekilde birliktelik sergilediğini sözlerine ekleyen Blinken, NATO'nun geleceği için hazırlıklar yaptıklarını ifade ederek, son haftalardaki olayların ittifakın geleceği hakkında işaret verdiğini belirtti.

Ayrıca Ukrayna’da nükleer santrale yönelik saldırı haberlerini aldıklarını belirten ABD Dışişleri Bakanı “Bu, savaşın pervasızlığını ortaya koyuyor ve Rusya’nın bütün askerlerini çekip diplomasi çabalarına dahil olarak savaşın sonlandırılmasının öneminin altını çiziyor” dedi.

Blinken son olarak NATO güvenliğini güçlendirmek için planları hazırladıklarını belirterek, "NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz çatışma istemiyoruz ama çatışma bize gelirse buna hazırız. NATO topraklarının her santimetrekaresini savunacağız" dedi.

Stoltenberg: Rusya ile savaş istemiyoruz!

Öte yandan bir açıklamada NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den geldi.

Rusya’nın işgaline verilen karşılığı istişare edeceklerini belirten Stoltenberg, Ukrayna'daki bir nükleer santrale düzenlenen saldırıyla ilgili ise "Bu durum savaşın sonlandırılması gerektiğini ve Rusya'nın tüm askerlerini çekmesini, diplomatik çabalara girişmesi gerektiğini gösteriyor" dedi.

Stoltenberg ayrıca, "NATO savunma amaçlı bir ittifaktır. Biz Rusya ile savaş istemiyoruz” diye konuştu.