image

PeyamaKurd - Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları nedeniyle ABD'nin Kiev yönetimine silah ve askeri yardımlarına yenileri eklendi. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Ukrayna’ya aralarında HIMARS roket sistemleri ve Phoenix Ghost dronlarının olduğu 275 milyon dolarlık ek silah yardımı yapacağı belirtildi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, günlük basın toplantısında askeri yardımla ilgili yaptığı açıklamada, ABD Başkanı'nın yetkisi ile maliyeti 175 milyon doları bulacak 4 adet Yüksek Performanslı Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve 36 bin HIMARS mühimmatının ordunun envanterinden çekilerek Ukrayna'ya verileceğini ifade etti.

Ukrayna'ya 8.2 milyar dolar askeri yardım yapıldı!

Beyaz Saray yetkilisi Kirby açıklamalarında, Savunma Bakanlığının (Pentagon) bütçesinden aktarılan Ukrayna Güvenlik Yardımları Fonu'ndan da 100 milyon dolar değerinde 580 adet Phoenix Ghost taktik dron sağlayacaklarını dile getirdi.

Ayrıca Kirby konuşmalarında, gelecek haftalar ve aylarda Ukrayna'ya silah yardımı yapmaya devam edeceklerini belirterek, ABD Başkanı Joe Biden göreve geldiğinden beri bu ülkeye 8,2 milyar dolarlık askeri yardım sağladıklarını vurguladı.

Ayrıca Kirby, Türkiye'nin olası Suriye operasyonuna ilişkin soruya, bu konuda kaygılarının bulunduğunu ve ABD'nin bu kaygılarını Türk makamlarına ilettiğini kaydetti.