image

PeyamaKurd - Amerikan basına göre Washington yönetimi, Ukrayna'ya hazırlanan 200 milyon dolarlık askeri yardım paketinin tedarikini askıya aldı.

Söz konusu alınan karar, durumun diplomatik olarak çözülmesine katkıda bulunmayı amaçladığı öngörülürken, ABD yönetimi aynı zamanda Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi durumunda genişletilmiş askeri yardım paketi üzerinde durmayı planlıyor.

Ukrayna ile ilgili alanın karar yönelik NBC televizyonu, kendi kaynaklarına dayandırdığı haberde ABD’nin Ukrayna'ya 200 milyon dolarlık askeri yardım paketi hazırladığını, fakat tedarik sürecini askıya aldığını iddia etti.

Beyaz Saray, Ukrayna ile ilgili kararı ileri bir tarihe erteledi!

NBC televizyonu habere göre yardım, Kiev’in yakarışlarına ve bazı ABD’li karar alıcılarının çağrılarına rağmen askıya alındı.

Televizyona açıklamada bulunan kaynakların aktardığı bilgiye göre bu girişim, 3-4 haftadır ABD Başkanı’nın masasında. Joe Biden'ın geçen hafta paketi onaylaması ve yeni destek önlemlerini duyurması gerekiyordu, ancak Beyaz Saray şimdilik nihai kararı ileri bir tarihe erteledi.

Diğer taraftan Kiev yönetiminin konuya ilişkin tutumundan haberdar olan kaynak, Kiev’in yardımın askıya alınmasının nedenini anlamadığını, zira Ukraynalı yetkililerin daha bir ay önce ABD’den teçhizat talep ettiklerini ve olumlu yanıt aldıklarını belirtti.