image

PeyamaKurd - Rusya'ya karşı ABD'nin Ukrayna'ya yönelik savunma ve askeri destekleri sürerken Ukrayna, ABD’den uzun süredir hava savunma sistemi talep ederken, açılan 1,2 milyar dolarlık ihalenin Raytheon savunma şirketine verildiği duyuruldu.

Kiev yönetiminin savunma ihtiyacına karşılık veren ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yayımladığı açıklamada, Ukrayna için Ulusal Gelişmiş Karadan Havaya Füze Sistemi’ni (NASAMS) üretmek üzere açtığı 1,2 milyar dolarlık ihaleyi Raytheon savunma şirketine verdiğini bildirdi.

"Savunma sistemi ihalesi Raytheon şirketine verildi"

İhale sürecine dair yazılı bir açıklama yayımlayan Pentagon şu ifadelere yer verdi:

“Raytheon şirketi, Ukrayna’daki çabaları desteklemek için NASAMS ile ilgili ekipman, hizmetler ve yedek parçaların tedariki amacıyla 1 milyar 216 milyon 207 bin 829 dolarlık sabit fiyatlı ihaleyi kazandı. Teklifler, internet üzerinden istendi ve bir teklif alındı."

Ayrıca yayımlanan açıklamada, söz konusu üretimin 28 Kasım 2025'te tamamlanacağı kaydedilerek, sözleşme tutarının 2023 mali yılı savunma bütçesinde Ukrayna Güvenlik Yardımı İnisiyatifi için ayrılan fondan sağlanacağı da aktarıldı.

Ukrayna, ABD'den uzun süredir hava savunma sistemi talep ediyor. Pentagon, geçen ay Ukrayna’ya iki NASAMS göndermişti.