image

PeyamaKurd - Kiev-Moskova arasında askeri gerilim sürerken ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'da ABD Büyükelçiliği’nde görevli diplomatik personelin ve ailelerin tahliye edileceğine dair iddialara yanıt verdi.

Konuya dair iddialara yanıt verilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği çalışanlarının aileleri ile birlikte ülkeden tahliye edilecekleri yönündeki haberler doğrulanmayıp, ABD vatandaşlarının devlet destekli uçak seferlerine güvenmemeleri, ticari havayolu şirketlerini kullanmaları gerektiğine vurgu yapıldı.

Kendisine iletilen soru üzerine bu konuda şimdilik duyurulacak herhangi bir şey olmadığına dikkat çeken ABD Dışişleri Bakanlığı basın dairesi yetkilisi, “Güvenlik ile ilgili durum kötüleşince, her zaman olduğu gibi öngörülmeyen acil durum için dikkati planlama yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Ayrıca bakanlık yetkilisi açıklamasında “ABD'li diplomatlar ve ailelerine yönelik pozisyonda değişiklik kararı alınırsa, ABD vatandaşları hükümetin sponsorluğunda tahliyenin yapılacağını varsaymamalı. Şu anda uçuşlar için ticari uçak seferleri erişilebilir durumda" ifadesini kullandı.