image

PeyamaKurd - Orta Doğu'daki ziyaretlerinde Suudi Arabistan'da bulunan ABD Başkanı Joe Biden, Cidde'deki zirvede Ürdün Kralı ile bir araya geldi. Biden, ülkesinin, Ürdün’e yıllık 1,45 milyar dolar yardımda bulunmayı planladığını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın, Suudi Arabistan'da düzenlenen "Cidde Güvenlik ve Kalkınma Zirvesi" kapsamında gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak yazılı açıklama yapıldı.

İkili görüşmeye dair Beyaz Saray'ın internet sitesinde yayımlanan açıklamada, Başkan Biden ile Kral Abdullah'ın Cidde'de bir araya geldiği ve iki ülke arasında stratejik dostluğun gücüne vurgu yaptığı kaydedildi.

Yıllık 1,45 milyar dolarlık yardım!

Taraflar yapılan görüşmede, iki ülke arasındaki tarihi güçlü ortaklık ilişkilerini güçlendirmek için yürütülen çalışmalar ile bölgesel ve uluslararası tehditlerle mücadelede koordinasyon konusunu ele aldı.

Bu görüşmede ise Biden, ülkesinin, Ürdün'e 2023-2029 yılları arasında yıllık 1,45 milyar dolarlık yardım yapmayı ve bu amaçla yeni bir mutabakat zaptı imzalamayı planladığını duyurdu.