image

PeyamaKurd - Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Pazar gecesi aldığı kararların ülkeyi demokratik sürece döndürmeyi amaçladığını dile getiren ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, aynı zamanda bu sözleri eylemlerle birleştirme gereğini vurguladığını belirtti.

Tunus Cumhurbaşkanı Said, Pazar gecesi, Parlamentonun çalışmalarının 30 gün süreyle dondurulmasını, Başbakan Hişam el-Meşişi’nin görevden alınmasını ve yürütme yetkisini kendisinin devralmasını öngören bazı önemli kararlar almıştı.

Bu gelişmelerden bir gün sonra ise ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Tunus Cumhurbaşkanı ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yapılan görüşme ile ilgili, Blinken'in Tunus Cumhurbaşkanını "demokratik ilkelere ve insan haklarına saygı duymaya" çağırdığını, ancak Said'in parlamentonun yeniden ne zaman açılacağı konusunda kesin bir bilgi vermediğini duyurdu.

Öte yandan resmi temaslarda bulunduğu Kuveyt'te basın açıklamasında bulunan Blinken, Tunus Cumhurbaşkanının telefon görüşmelerinde kendisine bu istisnai önlemleri almaya iten nedenleri ‘uzun uzun’ açıkladığını bildirdi.

Said'in kendisine, ‘Tunus'u demokratik sürece döndürmek istediğini ve anayasaya uygun hareket ettiğini açıkça ifade ettiğini’ belirten Blinken, “Ama tabii ki cumhurbaşkanının ve Tunus'un aldığı önlemlere uymalıyız" ifadesini kullandı.