image

PeyamaKurd - Geçmişte Rusya’dan alınan S-400 hava savunma sistemlerinden dolayı Türkiye’ye yaptırım uygulayan Washington, Erdoğan’ın yeni S-400 açıklamasının ardından geçmiş uyarılara benzer yeni bir uyarıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye'nin Rusya'dan ikinci parti S-400 füzeleri almayı planladığını söylemesi üzerine “Türkiye'yi Rusya'dan daha fazla askeri malzeme almama konusunda uyarıyoruz” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, Pazar günü CBS News televizyonuna verdiği mülakatta  "Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez” demişti.

ABD’li yetkili: Rusya’dan alınan her silah, ek CAATSA 231 yaptırımlarını tetikler

Reuters haber ajansının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü Erdoğan'ın sözlerinin sorulması üzerine "Türkiye'yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya'dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz" cevabını verdi.

Sözcü ayrıca, ABD'nin Türkiye'yi bir müttefik ve dost olarak gördüğünü ve 'uzlaşmazlıklara rağmen' Türkiye ile ortaklığı güçlendirmenin yollarını aradıklarını söyledi.

Erdoğan Putin’le bir araya geliyor!

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasının ardından ABD, Türkiye’ye Savunma Sanayii Başkanlığı’na ve Başkanı İsmail Demir ile üç çalışanına Aralık ayında yaptırımlar uygulamıştı.

Erdoğan gelecek hafta Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’le aralarında Suriye’nin kuzeybatısındaki şiddet olaylarının da olduğu bir dizi konuyu görüşmek üzere bir araya gelecek.