image

PeyamaKurd- ABD Temsilciler Meclisi, Hindistan'ın Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin ardından uygulanması gereken CAATSA yaptırımlarına muafiyet getiren değişikliği onayladı. Eğer kararı Senato ve Biden da onaylarsa; Hindistan'a yaptırım uygulanmayacak.

ABD Temsilciler Meclisi, Hindistan'ın Rusya'dan satın aldığı S-400'lerin ardından uygulanması gereken CAATSA yaptırımlarına yönelik muafiyet getiren tasarıya onay verdi.

Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi Hintli Üyesi Ro Khanna, alınan karar sonrası Meclis'te bir konuşma yaptı. Khanna, yaptığı açıklamada; 

"Bu değişiklik son derece önemli. İki parti temelinde (Cumhuriyetçileri ve Demokratları kastederek) Meclis'ten geçtiğini görmekten gurur duyuyorum." ifadelerini kullandı.

Verilen bu kararın ABD tarafından, bölgede Çin'e karşı Hindistan'ı yanında tutmak için aldığı yorumları yapıldı.

Türkiye, tepki gösterebilir

ABD, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alması sonrasında, CAATSA yaptırımlarını devreye almıştı. Washington yönetimi bu yaptırımların yanı sıra; Türkiye'yi ortağı olduğu F-35 projesinden de çıkartmıştı.

CAATSA yasasının içeriği nedir?

ABD'nin Düşmanlarına Yaptırımlarla Karşı Koyma Yasası yani İngilizce özgün adıyla: Countering America's Adversaries Through Sanctions Act, CAATSA demek. CAATSA, İran, Kuzey Kore ve Rusya'ya yaptırımlar uygulayan bir Birleşik Devletler federal yasasıdır.