image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Washington ziyaretinde başta Rusya-Ukrayna savaşı olmak üzere kapsamlı şekilde ikili ilişkilerin ele alınacağını belirtirken, S-400'lerin F-35'lerle uyumlu olmadığını ifade etti.

Günlük basın toplantısında gelişmeleri değerlendiren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türk-Amerikan ilişkilerindeki bazı konu başlıklarını ve Çavuşoğlu'nun mayısta gerçekleşecek Washington ziyaretini değerlendirdi.

Price, Türkiye'nin önemli bir NATO müttefiki olduğunu ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile mevkidaşı Çavuşoğlu arasında ikili ilişkilere dair pek çok görüşmenin yakın zaman içerisinde yapıldığını söyledi.

"S-400'ler, F-35'lerle uyumlu değil"

Bakanlık Sözcüsü Çavuşoğlu'nun ziyaretine ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ukrayna'ya karşı savaşı dolayısıyla Rusya'nın sorumlu tutulması noktasında Türkiye'nin önemli rolü var. Dolayısıyla bu yakında gerçekleşecek fırsat (Çavuşoğlu'nun ziyareti), bu sürecin önemli bir unsuru olacak, fakat aynı zamanda NATO'daki iki ortak olarak Türk tarafıyla çok çeşitli başlıklarda ortak çıkarlarımız var."

Türkiye'nin yeniden F-35 programına dahil olup olamayacağıyla ilgili bir soruya yanıt veren Price, S-400'lerle ilgili endişelerini Ankara'ya ilettiklerini ve S-400'lerin F-35'lerle uyumlu olmadığını dile getirdi.