image

PeyamaKurd - Türkiye'yi olası Rojava operasyonundan vazgeçirmek için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, Ankara'nın, ABD istiyor diye operasyondan "geri adım atacağını" düşünmediğini dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf, Orta Doğu Politikasından Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dana Stroul ile Senato Dış İlişkiler Komitesinde ABD'nin Suriye politikası üzerine bir oturumda değerlendirmelerde bulundu.

Suriye politikasına dair oturumda, Suriye'deki insani durum, Beşar Esad’ın hala ülkenin yöetimini elinde bulundurması ve Türkiye'nin olası Rojava operasyonu konuları gündeme geldi.

"Onlarla bir dizi üst düzey angajmanımız oldu"

Leaf açıklamasında, Türkiye’nin olası operasyonundan endişe duyduklarını ve bunu önlemek üzere Türkiye ile görüşmeler yaptığını belirterek şu sözlere yer verdi:

“Türk hükümeti bizim böyle bir girişim konusundaki görüşlerimizi çok iyi biliyor. Onlarla bir dizi üst düzey angajmanımız oldu. Henüz işe gireli bir hafta olmadı. Türk hükümeti ile bu konuda angaje olmak için erken bir fırsat arıyorum."

Ayrıca Türkiye'nin olası bir operasyonunun, ABD'nin Suriye'deki misyonunu da tehlikeye atacağını belirten ABD'li diplomat, "Türk hükümetini bu operasyondan geri adım attırmak için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz" ifadesini kullandı.