image

PeyamaKurd - Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 22’nci gününe girerken ABD, Türkiye’ye bölgedeki rolünden dolayı teşekkür etti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü belirterek, Türkiye'ye çabalarından dolayı teşekkür ettiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price tarafından yapılan açıklamada, “Bakan Blinken, Ukrayna’nın bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne karşı taahhüdü ve Ukrayna’ya ihtiyacı olduğunda yardım çabaları için teşekkür etti” denildi.

Ned Price: Çin’e ağır bedeller ödetileceğini Çin tarafına ilettik!

Günlük basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Price, Rusya'ya uygulanan yaptırımların neden olduğu kayıpların Pekin yönetimi tarafından telafi edilmesi olasılığından endişe duyduklarını ifade etti.

Price, böyle bir durumda Çin’e ağır bedeller ödetileceğini Çin tarafına ilettiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Sözcüsü, Roma’daki Çin-ABD heyetlerinin görüşmesine yönelik sorular üzerine, Çin’in Rusya-Ukrayna savaşındaki pozisyonuna yönelik yorum yapmayacağını ancak kendilerinin bu konuda Çin tarafına mesajlarını net bir şekilde ilettiklerini ifade etti.

Üst düzey Çin heyeti ile bir araya gelme nedenlerinin iletişim kanallarını açık tutmak olduğunu belirten Price, "Bu muhtemelen dünyadaki en önemli ikili ilişkidir. Sorumlu bir ülke olarak ilişkimizi karakterize eden rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamakla yükümlüyüz" dedi.

İran açıklaması: Devrim Muhafızları terör listesinden çıkarılacak mı?

Öte yandan Price, İran ile Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) olarak da bilinen İran nükleer anlaşmasına dönmeye yönelik müzakerelere de değindi.

Price, "Söylediğimiz gibi önemli bir ilerleme kaydettik. Olası bir anlaşmaya yakınız ancak henüz o noktada değiliz. Çok hassas bir aşamada olduğumuz için görüş farklılığı olan konular hakkında herhangi bir değerlendirmede bulunmayacağım" diye konuştu.

İran ile ABD tarafı arasındaki görüş farkının giderilebileceğini ifade eden Price, anlaşmaya dönmek üzere ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek şu ifadeyi kullandı:

"Tahran'ın kaydettiği nükleer ilerlemeler göz önüne alındığında, sürecin uzamasıyla KOEP’in sağladığı nükleer silahların yayılmasını önleme faydalarının ortadan kalkacağı düşünüldüğünde, çok az zaman kaldı. Bu nedenle, bu konu acilen üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Bir süredir acilen odaklandığımız bir konudur. Hala anlaşmaya karşılıklı olarak dönüşün açıkça bizim çıkarlarımıza olacağına inanmaya devam ediyoruz.”

İran’ın halen ABD ve ortakları için tehdit teşkil ettiğinin altını çizen Price, nükleer silah elde etmiş bir İran ile bölgede milis güçlere ve terör örgütlerine verdikleri destek ve balistik füze programları gibi sorunları çözmeyi çok daha zorlaştıracağına vurgu yaptı.

Price, ABD yönetiminin İran'ın bölgede gerilimi düşürmeye yönelik vereceği bir taahhüt karşılığında İran Devrim Muhafızlarını yabancı terör örgütü listesinden çıkarmayı düşündüğü iddialarına yönelik soruları ise yanıtsız bıraktı.

Sözcü, bu konunun müzakerelerin gündeminde olmadığını, görüşmelerin merkezinde İran’ın tam bir şekilde KOEP’e uyması ve Tahran’a yönelik yaptırımların gevşetilmesi olduğunu dile getirdi.