image

PeyamaKurd - Washington ve Ankara arasında gerilime neden F-35 krizinin ardından Türkiye, ABD'den F-16 savaş uçaklarını talep ederken ABD Savunma Bakanlığı Müsteşarı Celeste Wallender'den açıklama geldi.

Wallender açıklamasında, Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediklerini, bunun NATO'nun ve dolayısıyla ABD'nin güvenliğine katkı sağlayacağını dile getirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden'ın Madrid'deki NATO zirvesinde yapacağı görüşme öncesinde Washington'dan F-16 savaş uçaklarının modernizasyonun desteklendiği yönünde bir açıklama geldi.

"Türkiye'nin F-16 savaş uçak talebini destekliyoruz"

ABD Uluslararası Güvenlik İşlerinden Sorumlu Savunma Bakanlığı Müsteşarı Celeste Wallander, Madrid'deki NATO zirvesinde açıklamalarında, Türkiye'nin F-16 savaş uçakları filosunun modernizasyonu talebini desteklediklerini belirterek, böyle bir adımın "NATO'nun güvenliğine, dolayısıyla da ABD'nin güvenliğine katkı sağlayacağını" dile getirdi.

ABD'li yetkili iki ülke arasında devam eden gerilime ilişkin şu ifadelere yer verdi:

"Bu nedenle de ABD Savunma Bakanlığı Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonuna tamamen destek veriyor. Bu planlarla ilgili çalışmalar sürüyor."