image

PeyamaKurd - Rojava’nın Serekaniye kentinde dün gerçekleşen bombalı saldırıya ilişkin ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği’nden açıklama geldi.

ABD’nin Türkiye Büyükelçiliği yaptığı yazılı açıklamada “Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik terör saldırısını kınıyoruz” ifadesini kullandı.

Yapılan yazılı açıklamayı sosyal medya hesabı üzerinden de paylaşan elçilik, konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

“ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda son zamanlarda artan şiddetten dolayı derin bir endişe duymaktadır. Perşembe günü Resulaynda gerçekleşen ve 2 Türk askerinin hayatını kaybetmesine neden olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ne saldırıyı kınıyoruz. Bu hafta AYn İsa ve Resulayn yakınlarında görülen şiddet, bölgenin istikrarını tehlikeye atmıştır. Tarafları itidal içinde hareket etmeye ve mevcut gerilimi düşürerek 2019 Ekim’inde ilan edilen ateşkesi sürdürmeye davet ediyoruz.”

“Serekaniye de ne olmuştu?”

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu'nun (SMO), Rojava'daki Serekaniye kentinin güney girişinde bulunan polis kontrol noktasında bomba yüklü aracın patlaması sonucu üçü Türk askeri de dahil olmak üzere 16 kişi yaşamını yitirdi.

Serekaniye'deki patlama sonucu üçü Türk askeri olmak üzere iki sivil ve Suriye Milli Ordusu çatısı altındaki Sultan Murat grubuna mensup 11 kişi hayatını kaybetti. Patlamada, 12 kişi de yaralandı.

Patlamaya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye İçişleri Bakanlığı, "Barış Pınarı Harekât bölgesi, Suriye-Rasulayn Haseke-2 Yol Kontrol Noktasında, bugün saat 15.25 sıralarında, bombalı araçla gerçekleştirilen saldırı sonucu; 2 jandarma personelimiz şehit olmuş, 8 jandarma personelimiz de yaralanmıştır” açıklamasını yapmıştı.