image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Roma’da düzenlenen ve IŞİD ile mücadelenin ele alındığı bakanlar toplantısında, Rusya’ya Suriye üzerinden bir uyarıda bulundu.

Görüşme kapsamında basına açıklama yapan Blinken, Rusya’yı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Suriye’ye insani yardım için sınır geçişlerine izin verilmesini veto etmemesi konusunda uyararak, “Elbette biz BM Güvenlik Konseyi’nin bir daimi üyesinin bu karar tasarısını veto etmesini istemeyiz” dedi.

Blinken açıklamasında, “Gıda, ilaç, Covid aşıları ve diğer hayati önem taşıyan insani yardımlara çok ihtiyacı olan milyonlarca Suriye vatandaşına ulaşmak için çok gerekli olan sınır ötesi yardımın genişletilmesi için çalışmak çok önemli” ifadesini kullandı.

Temel insani ihtiyaçlar konusunda Rusya ile anlaşamamaları sonucunda Suriye’de diğer konularda anlaşmaların daha zor olacağını vurgulayan Blinken şöyle konuştu:

“Başkan Joe Biden’den başlayarak en alt seviyeye kadar Rusya ve diğer yetkililerle yapılan görüşmelerde, birlikte çalışacağımız alanlarda Moskova ile yapıcı ilişkiler kurmak istediğimiz açıkça söyledik. Suriye de bu konular arasında yer alıyor. Bu sınır kapısı mekanizmasını korumak ve hatta genişletmek ilişkiler için de bir sınav niteliği taşıyor. Temel insani ihtiyaçla ilgili bir konuda bile birlikte çalışamayacaksak, bu bizim Suriye ile ilgili diğer konularda da zor anlaşacağımız anlamına gelir.”