image

PeyamaKurd - ABD’nin Rusya’ya karşı Karadeniz’deki savaş gemilerinin geçiş ve hareketi için yeni kuralları uygulayabileceği iddia edildi.

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere göre, hafta içinde, Beyaz Saray’ın Karadeniz’deki savaş gemilerinin geçiş ve hareketi için yeni kuralları uygulayabileceğine dair haberlerinin çıkması üzerine Türkiye-Ukrayna-Rusya-ABD hattında tansiyon tırmandı.

Türk yetkililer konuyla ilgili Londra merkezli Middle East Eye’ye açıklama yaptı.

İsmini açıklamayan fakat konuyla ilgili bilgi sahibi olan Türk yetkililer, ABD ve NATO’nun Rusya’nın Karadeniz’deki hareketlerini engellemek ve sınırlamak için gelen teklifin Montrö Anlaşması’ndan bağımsız olduğunu söyledi. Yetkililerde biri “NATO’nun teklifi Karadeniz’i kapsamıyor” bilgisini paylaştı.

Üst düzey bir diğer yetkili ise konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“ABD, kendi teklifinde Türkiye’den Karadeniz için destek istedi. Fakat bizimle paylaşılan bu teklif, Montrö Anlaşması’na zarar verecek bir şey içermiyor. Esasen riskin azaltılması ve denizde olay çıkmasının engellenmesini amaçlıyor.”

Aynı yetkili, “Her durumda, müttefiklerimize Montrö Anlaşması’nın dışında bir şey düşünmemeleri gerektiğini açıkça söyledik. Rusya’nın kısıtlayıcı yaklaşımını onaylamıyoruz. Fakat ABD ve müttefiklerimizin de kısıtlayıcı yaklaşıma sebebiyet verecek tekliflerini de istemiyoruz” diye konuştu.