image

PeyamaKurd - ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, katıldığı bir televizyon programında Rusya ile Ukrayna krizi özelinde devam eden müzakerelere ilişkin konuştu.

Sullivan açıklamasında, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde ABD ve Batılı müttefiklerinin ağır ekonomik yaptırımlarıyla karşılaşacağı konusunda uyardı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Ruslara bu konuda mesajlarının çok açık olduğunu ifade ederek, “Bunu müttefiklerimizle koordinasyon ve mutabakat içinde yaptık. Eğer Ukrayna’yı işgal ederse, ciddi ekonomik sonuçları ve bir bedeli olacaktır. Rusya'nın Ukrayna’ya siber saldırılar düzenlediği ortaya çıkarsa ve bu önümüzdeki dönemde de devam ederse, uygun yanıt için müttefiklerimizle birlikte çalışacağız” dedi.

Ukrayna'ya yönelik siber saldırılar!

Ukrayna’ya yönelik siber saldırılara da vurgu yapan Sullivan, “Siber saldırıların, Rusya’nın Ukrayna’ya gerginliği artırmaya yönelik büyük ölçekli çabalarının bir parçası olabileceği konusunda aylardır uyarıda bulunuyoruz. Savunmalarını güçlendirmek için Ukraynalılarla yakın bir şekilde çalıştık ve önümüzdeki günlerde de bunu yapmaya devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Rusya’nın bir dizi siber saldırı gerçekleştirmesi mümkün olduğunu dile getiren Sullivan, “Bu onların oyun kurallarının bir parçası. Bunu geçmişte yaptılar, ancak henüz bu saldırıyı onlara atfetmedik ve ağları bu tür kötü amaçlı yazılımlara karşı savunmak ve korumak için elimizden gelen her şeyi yapacağız” değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan ayrıca, Biden yönetiminin sonraki adımları koordine etmek için Avrupalı ​​müttefikleri ve Kiev ile yakın ve sürekli temas halinde olduğunu belirtti.

"Rusya işgal yolunu tercih etmek istiyorsa, buna da hazırız"

ABD yönetiminin bir yanda diplomasi, diğer yanda yaptırımlar ile iki yolda devam ettiğine işaret eden Sullivan şöyle devam etti;

“Her iki şekilde de hazırız. Rusya diplomasi ile ilerlemek istiyorsa, bunu müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte adım adım yapmaya kesinlikle hazırız. Rusya işgal ve gerilimi artırma yoluna gitmek istiyorsa, buna da hazırız. Yani, bizim açımızdan, aynı anda hem caydırıcılık hem de diplomasi izliyoruz.”