image

PeyamaKurd - Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Türkiye’nin olası bir Suriye ve Rojava operasyonundan dolayı “endişeli” olduklarına dikkat çekerek operasyonun IŞİD’e karşı mücadeleyi riske atacağını belirtti.

John Kirby, Beyaz Saray’da yapmış olduğu basın toplantısında Türkiye’nin olası Suriye ve Rojava operasyonuna yönelik görüşlerini bildirdi. Türkiye'nin düzenleyeceği bir askeri operasyonun sivil halka zarar vereceğini ve IŞİD’e karşı mücadeleyi etkileyeceğine vurgu yaptı.

Kirby konuya yönelik şu sözleri dile getirdi:

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye düzenleyeceği bir operasyondan ötürü derinden endişeliyiz. Böyle bir operasyonun istikrarı zedeleyeceğine, sivil halkın hayatını tehlikeye sokacağına inanıyoruz. Uluslararası Koalisyon’un IŞİD’e karşı savaşını tehlikeye düşüreceğini açıkça beyan etmek isteriz.”

Türkiye bir süredir Tel Rıfat ve Mınbiç’e askeri operasyon düzenleyeceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. İlki 2016’da olmak üzere Türkiye ve ona bağlı gruplar, şu ana kadar Suriye ve Rojava’ya 3 askeri operasyon düzenledi.