image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin Rojava’ya iilişkin olası kara harekatı ile ilgili taraflara gerilimi azaltmaları çağrısında bulundu.

Ned Price, günlük basın brifinginde, Türkiye’nin Rojava’ya olası kara harekatı ile ilgili soruları cevapladı.

Price, "DAİŞ'i yenmek için çalışan ABD personelinin güvenliğini doğrudan tehdit eden son hava saldırıları dahil, Suriye'nin kuzeyinde artan eylemlerden endişe duymayı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Suriye’yi işgal etmeye ve müttefikiniz olan Kürtlere saldırmaya karar vermesi nedeniyle kendisine yeni bir mesajınız var mı?" sorusuna cevap veren Price, "Bu konudaki mesajlarımız başından beri aynı. Suriye'deki halkın hayatını daha da istikrarsızlaştıracak ve daha da önemlisi küresel koalisyonun DAİŞ'e karşı zorlukla elde ettiği ilerlemeyi riske atacak potansiyel bir kara harekatı dahil, askeri harekata şiddetle karşı olduğumuzu hem kamuoyu önünde hem de özel olarak açıkça ifade etmeyi sürdürdük. Tüm tarafların derhal gerilimi azaltması gerektiğine inanıyoruz. Bu, son günlerde sürekli olarak verdiğimiz bir mesajdır" diyen Price, "Suriye'de ve Türkiye-Suriye sınırı boyunca gerilimin tırmanmasının tehlikeli olacağını; son saldırılarda görüldüğü gibi sivillerin ve hatta potansiyel olarak ABD personelinin güvenliğine tehdit oluşturacağını" belirtti.

Ciddi Endişelerimiz var

Ned Price, "Türkiye'ye ve Suriyeli yerel ortaklarımıza, DAİŞ'le mücadele hedeflerimiz ve sınırın her iki tarafındaki siviller üzerindeki potansiyel etkilere ilişkin ciddi endişelerimizi sürekli olarak ilettik. Son günlerde de bunu çok net bir şekilde paylaşıyoruz" dedi

Diğer yandan Price, Türkiye’nin Demokratik Suriye Güçleri’ne Minbic dahil üç kasabadan çekilmesi için verdiği söylenen son tarihten haberdar olup olmadıkları sorusuna ise, "Bu konuda bilgim yok; sizi Türklere yönlendirmem gerekiyor" cevabını verdi.