image

PeyamaKurd - Kuzey Kore'nin son zamanlarda artan balistik füze denemeleri üzerine, bölgedeki keşif ve gözlem faaliyetlerini artırdıklarını belirten ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri Komutanlığı, füze savunma güçlerine harbe hazırlığı artırma emri verdiklerini duyurdu.

Kiev-Moskova arasındaki savaş devam ederken ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri (INDO-PACOM) Komutanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Kuzey Kore'nin 5 Mart'ta yaptığı füze denemesine tepki gösterildi.

Harbe hazırlık seviyesinin arttırılması emri!

Yapılan açıklamada, bu testlerin, birçok Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararını ihlal ettiğine ve bölge için tehdit oluşturduğuna dikkati çekilerek şu sözlere yer verildi:

"Barış ve güvenliği baltalayan ve bölge ile uluslararası toplumu istikrarsızlaştıran Kuzey Kore'nin füze deneme faaliyetlerindeki önemli artış konusundaki endişemizi açıkça belirtiyoruz.

Bunun ışığında, 7 Mart 2022'de ABD Hint-Pasifik Komutanlığı, Sarı Deniz'de İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (ISR) toplama faaliyetlerinin yoğunlaştırılmasının yanı sıra bölgedeki balistik füze savunma güçlerimizin harbe hazırlık seviyelerinin artırılması emrini verdi. (Güney) Kore Cumhuriyeti ve Japonya'nın savunmasına olan bağlılığımız tamdır."

Öte yandan ABD Hint-Pasifik Kuvvetleri açıklamasında, ABD'nin Kore Yarımadası'nın tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik ciddi ve sürekli bir diplomasi konusundaki taahhüdüne dikkat çekildi.