image

PeyamaKurd- ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesi’ne, petrol konusunda müzakere yapmaları çağrısı yapıldı.

Yapılan çağrıda, Irak ve Kürdistan Bölgesi yönetimlerini petrol anlaşmazlığını müzakere etmeye ve bu konuda yardımla görevlendirilen Birleşmiş Milletler Misyonu’ndan yararlanmaları için öneride bulunuldu.

l-Hurra’da yayımlanan habere göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan isminin açıklanmasını istemediği bir yetkili, “Irak Hükümeti ve Kürdistan Bölgesel Hükümeti, petrol sorununa karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüme ulaşmak için müzakere masasına oturmalı ve gerilimi artıracak adımlardan kaçınmalıdır.” dediği ifade edildi.

“UNAMI, yardımcı olacak”

Bakanlık yetkilisinin, yaptığı konuşmanın devamında, “Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu'nun (UNAMI) yeni görevi, özellikle taraflara bunu başarmada yardımcı olmayı zorunlu kılıyor. Bu nedenle Kürdistan Bölgesi ve Irak hükümetlerini Birleşmiş Milletler Misyonu'nun iyi niyetlerinden azami ölçüde yararlanmaya teşvik ediyoruz.” dediği bildirildi.

Federal Mahkeme, karar vermişti

Irak’taki en yüksek yargı mercii olan Federal Mahkeme, geçtiğimiz şubat ayında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti'ni kendi topraklarında üretilen tüm petrolü merkezi hükümete devretmek zorunda bırakan bir karar yayınlamıştı.

Mahkemenin kararında, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin Kürdistan Bölgesi’ndeki petrol sahalarından elde edilen petrol üretiminin tamamını, Irak Petrol Bakanlığı’na devretmesinin zorunluluğu olduğu kararlaştırılmıştı.

Kürdistan Bölgesi Yönetimi, kararı tanımamıştı

Memurların ve Peşmerge maaşlarının ödenmesi karşılığında 400 bin varili aşan günlük üretiminin 250 bin varilini Irak Petrol Bakanlığı’na göndermeyi kabul eden Kürdistan Bölgesi yönetimi,  Federal Mahkeme’nin son kararının anayasaya aykırı olduğunu belirterek bu kararı kabul etmeyeceklerini bildirmişti.