image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelik sürecine değinen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, taraflara çağrıda bulundu.

Kirby açıklamasında, İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki görüşmelere müdahil olmadıklarını, anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında çözülmesi gerektiğini ifade etti.

John Kirby günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyeliklerini güçlü bir biçimde desteklediklerini ancak diğer taraftan Türkiye ile yaşanan anlaşmazlıkların bu üç ülke arasında halledilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri konusundaki endişelerinin farkında olduklarını belirten Beyaz Saray yetkilisi, bu husustaki müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Ayrıca Ukrayna'nın F-16 taleplerine ilişkin bir soruya ise, Ukraynalıların kendilerini savunmak için böyle bir taleplerinin bulunmasının sürpriz olmadığını belirten Kirby açıklamasının devamında, "Onları bu konuda suçlayamazsınız" diyerek, yeni bir yardıma ilişkin duyuracak bir bilginin olmadığını kaydetti.