image

PeyamaKurd - İsrail ve Filistin arasında süren gerilime yönelik açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, İsrail-Hamas ateşkesinin ardından bölgede sükunetin korunması için hem İsrail hem de Filistin tarafına "tansiyonu artıracak" eylemlerden kaçınma çağrısında bulundu.

Bakanlık Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde, İsrail-Filistin meselesine ve bölgedeki son duruma ilişkin açıklamalara yer verdi.

Price konuşmalarında, İsrail ile Hamas arasında 21 Mayıs'ta varılan ateşkesin bölgedeki tüm paydaşlar tarafından özenle korunması gerektiğine değinerek, ABD yönetiminin Mısır, İsrail ve Filistin yönetimi ile yakın çalıştığını belirtti.

Taraflara çağrıda bulunan Price, açık diplomasi ya da kapalı kapılar ardından hem ateşkesin korunması hem de Gazze'nin yeniden inşası süreçleri için çaba gösterdiklerini kaydederek, "Bölgede tansiyonu artıracak herhangi bir adımdan uzak durulması gerektiğinin elzem olduğuna inanıyoruz" ifadesini kullandı.

"Hamas, Gazze inşasında rol almayacak"

Ayrıca açıklamasında İsrail'in halen devam eden tutuklamalarına ilişkin bir yorum yapmayan Bakanlık Sözcüsü, hem Filistinlilerin hem de İsraillilerin eşit derecede refah ve emniyet içinde yaşama hakkına sahip olduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamasının devamında ısrarlı sorular karşısında birkaç kez "Gazze'nin yeniden inşası sürecinde Hamas'ın hiçbir şekilde rol oynamayacağını" belirten Sözcü Price, Filistin'e sağlanacak ekonomik yardımların Filistin yönetimi ve diğer ilgili kurumlar üzerinden yerlerine ulaştırılacağını ifade etti.