image

PeyamaKurd - BMGK'ya açıklamada bulunan ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Linda Thomas Greenfield, İsrail'in yerleşim birimlerini genişletmesinin müzakere edilmiş "iki devletli çözümün uygulanabilirliğini baltalayan kritik noktaya ulaştığını" ifade etti.

M Güvenlik Konseyi'nde son gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Thomas Greenfield, ABD'nin iki devletli çözüme desteği kapsamında; İsrail, Filistin ve Ürdün ziyaretindeki toplantılarının "ümit veren" fikirler doğurduğunu ve BMGK'nin taraflar arasında güven inşasında rol alabileceğini kaydetti.

Bölgedeki kritik süreci İsrail yönetimi ile görüştüklerini belirten Thomas Greenfield şu ifadelere yer verdi:

"Ziyaretimde Filistinlilerin güvenlik durumunun ne kadar ciddi olduğunu gördüm. İsrailli yerleşimcilerin Filistinlilere saldırdığını, Batı Şeria'daki evleri yağmaladığını ve mülklere zarar verdiğini dinledim. Bu durumu İsrailli meslektaşlarımla kapsamlı şekilde görüştüm."

Ayrıca ABD'nin BM Temsilcisi, Filistinli ailelerin evlerinden tahliye edilmekten korktuğunu ifade ederek, "ABD, yıllardır yerleşimlerin genişlemesini onaylamıyor. Bu bizim için yeni bir şey değil ama bu uygulama kritik bir dönüm noktasına ulaştı ve müzakere edilmiş iki devletli çözümü baltalıyor" sözlerini kullandı.