image

PeyamaKurd - ABD'nin IŞİD'le mücadelede uluslararası koalisyon özel elçi yardımcısı Ian McCurry, açıklamalarda bulundu. 

Riyad, terör örgütü IŞİD'le mücadelede uluslararası koalisyonun bir toplantısına ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, üst düzey bir ABD'li yetkili 5-10 yıl öncesine göre "daha zayıf ve daha dağınık" hale gelmesine rağmen, örgüte karşı savaşın sona ermediğinin altını çizdi.

Ian McCurry, “Riyad'ın 8 Haziran'da ev sahipliği yapacağı bakanlar toplantısı, IŞİD'le mücadelede uluslararası koalisyonu yeniden harekete geçirmek için önemli bir fırsat. Ev sahibi Suudi Arabistan’ın cömertliği ve liderliği sayesinde bu koalisyonu yeniden canlandırmak ve ona daha fazla ivme kazandırmak için harika bir fırsat olacak” diye belirtti. 

Irak güçlerinin ülkede kalan IŞİD cepheleriyle mücadele etme kabiliyeti konusunda iyimserliğini dile getiren McCurry, ayrıca Sudan Başbakanı Muhammed Şia hükümeti ile yakından çalıştıklarını da belirtti. 

McCurry ayrıca, "Irak güvenlik güçleri olağanüstü yetenekler geliştirdi. Irak güçleri ile uzun vadeli bir ortaklığımız var. Irak güvenlik güçlerine halen danışmanlık yapan bir askeri eğitim bileşenimiz var. Irak güçlerinin IŞİD hücrelerine karşı mücadelede büyük bir başarı elde ettiklerini düşünüyorum" sözlerini kullandı.