image

PeyamaKurd- ABD’li üst düzey yetkililer birer saat arayla 2 komşu ülke İran ve Türkiye hakkında ardı ardına sert açıklamalar ve kararlar alınma aşamasında olduğu açıklandı.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 ipi hava savunma sistemlerini alması ve bunu Türkiye’de mevzilendirmesi, ABD ve Türkiye arasında bir medya savaşına dönüşen karşılıklı “Başlık” atışmaları ile bugüne kadar gelmişti. Ancak, Türkiye saati ile saat 16.00’da ABD’de yayın yapan bir televizyon kanalına konuşan ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, açık bir dille Türkiye hakkında bir karar alma aşamasında olduklarını “Rusya’dan satın alınan S-400’ler için Türkiye’ye yaptırım seçeneklerine bakıyoruz. Fakat henüz karar vermedik” ifadeleri ile belirtti.

Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemlerini teslim alarak Türkiye’de kurmasının ardından, Amerikan Senatosu’nun Silahlı Hizmetler ve Dış İlişkiler komitelerinin liderleri, Trump’a Türkiye’nin F-35 programındaki ortaklığının askıya alınması ve ‘Amerika’nın Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası’ (CAATSA) kapsamında yaptırımlar uygulanması yönünde çağrı yapmıştı.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, açık bir dille Türkiye hakkında bir karar alma aşamasında olduklarını belirtmesinin ardından ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, İran petrolünü satın alanlara yönelik yaptırımların süreceğini, muafiyet uygulanmayacağının altını çizdi.

İran petrolünü satın alan veya Devrim Muhafızları ile ticari ilişkilerde bulunanlara yönelik yaptırımların sürdürüleceğini açıklayan ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Mali İstihbarat Müsteşarı Sigal Mandelker, İran’a yönelik baskıların süreceğinin işaretini vermişti.  ABD Başkanı Donald Trump’ın da söylediği gibi İran petrolü konusunda hiçbir şekilde yaptırım muafiyeti uygulanmayacağını tekrarlayan ABD Hazine Bakanlığı Müsteşarı Mandelker, İran'ın petrol tankeri Adrian Darya 1’in hedefine ulaşarak, petrolü sattığını duyurmasına ilişkin açıklamalarda da bulundu.

ABD'nin kara listeye aldığı tankere ilişkin olarak, "Bu sadece, bu tankerle ilgili değil. Bu dünyadaki bütün kuruluşlara yönelik sert bir uyarı" diyen Mandelker, bütün şirket ve hükümetlerin İran ile yapmak veya ABD ile iş yapmak konusunda basit bir ayrım olduğunu anlaması gerektiğini ifade etti.

İran, Cebelitarık tarafından alıkonulduktan sonra hareketine izin verilen Adrian Darya 1 tankerinin, Akdeniz'de bir limana ulaştığını ve petrolü satıldığını açıklamıştı. Uydu fotoğrafları ile tankerin Suriye'nin Tartus limanında olduğu tespit edilmişti. Tankerde, yaklaşık 140 milyon dolar değerinde petrol bulunuyordu.

PETROL İHRACATINDA YÜZDE 80 DÜŞÜŞ

Mandelker, ABD'nin baskıları nedeniyle İran’ın ham petrol ihracatında "ciddi bir düşüş" kaydedildiğini de sözlerine ekledi.

ABD’nin 2015 yılında İran ile imzalanan nükleer anlaşmadan geçen yıl Mayıs ayında çekilerek, yaptırımları yeniden devreye sokması üzerine İran’ın ham petrol ihracatı yüzde 80 düşüş kaydedildi.

ABD, ekonomik yaptırımlar ile İran'ı koşulları daha sert olan bir anlaşmaya zorlamayı hedefliyor. İran'a nükleer anlaşmaya uyması konusunda uyarıda bulunan Avrupa ülkeleri ise anlaşmanın kurtarılması için diplomatik çabalarını sürdürüyor.

İran, anlaşmanın kurtarılmasının yanı sıra ülkeye yönelik yaptırımların kaldırılarak, yine petrol ihracatına başlamayı istiyor. Bu çerçevede anlaşmayı imzalayan Avrupa ülkelerine baskı yapmak isteyen İran, nükleer anlaşmadan doğan yükümlülüklerini kademeli olarak askıya almaya başladı.