image

PeyamaKurd - DSÖ'nün Koronavirüs salgını sürecinde dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız olduğunu belirten ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, bu başarısızlığın birçok can kaybına neden olduğunu dile getirdi.

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, DSÖ'nün en üst karar alma organı olan ve bugün başlayan 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nde (DSA) konuştu. 

Azar programda yaptığı açıklamada, "Bu örgüt (virüse ilişkin) dünyanın ihtiyaç duyduğu bilgileri edinmede başarısız oldu. Bu başarısızlık da pek çok can kaybına mal oldu" ifadesini kullandı. 

DSÖ'nün operasyonlarının şeffaf olması gerektiğini vurgulayan Alex Azar, DSÖ'nün pandemideki sorumluluğunun tüm yönleriyle bağımsız bir şekilde incelenmesini içeren önergeyi desteklediklerini vurguladı.

Alex Azar, DSÖ'nün kilit yetkilerini yerine getirmesini ve üye ülkelerin Uluslararası Sağlık Yönetmeliklerine uymasını sağlamak için herkesi birlikte hareket etmeye davet ederek, isim vermeden Çin'e yüklendi. 

Ayrıca açıklamasında Çin yönetiminin "salgını örtbas etmeye yönelik açık bir girişimde" bulunduğuna, "şeffaflık yükümlülükleri ile alay ettiğine" ve bu politikanın tüm dünyaya "pahalıya mal olduğuna" dikkat çekti. 

ABD'li bakan konuşmalarında, DSÖ'ye yönelik suçlamalarını sürdürerek şu açıklamalarda bulundu:

"Üye devletler iyi niyetle hareket etmediklerinde DSÖ'nün temel bilgi paylaşımı ve şeffaflık misyonunda başarısız olduğunu gördük. Bunun olmasına asla bir daha müsaade edilemez. Bu statüko kabul edilebilir gibi değil. DSÖ değişmeli ve çok daha şeffaf ve daha hesap verebilir hale gelmelidir."