image

PeyamaKurd - DSÖ ile ilgili açıklamada bulunan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, “Küresel sağlık ve küresel güvenlik gereksinimlerini karşılayabilecek bir kurum bulmamız gerekiyor” sözlerine yer verdi.

Mike Pompeo, telekonferans yöntemiyle yapılan bilgilendirme toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) ülkeleri yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını konusunda uyarmak gibi temel bir görevi yerine getiremediğini ve pandemi konusunda “başarısız olmayı” sürdürdüğünü ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı açıklamasında, “Dünya Sağlık Örgütü hala Çin Komünist Partisi’nin ilk hastanın tespit edilmesine yardımcı olmasını sağlayamıyor. Ya da Çin Komünist Partisi kendi ülkeleri içinde seyahatleri durdurup virüsün dünyaya yapılmasına nasıl izin verdiğini izah edemiyor” ifadesini kullandı.

“Çin, bu salgında örgütün kurallarına uymuyor” 

Toplantıdaki konuşmalarında DSÖ’nün, düzenlemelerine uymayan ülkelerin hesap vermesini sağlamak gibi bir yükümlülüğü olduğunu belirten Pompeo, “Çinlilerin bu salgında örgütün kurallarına uymadığı açık. Dünya Sağlık Örgütü Çin’i bu sebeple sorumlu tutma dirayetini henüz sergilemiş değil” dedi.

Ayrıca önceki yıllarda yine Çin’de başlayan SARS salgını döneminde de Dünya Sağlık Örgütü’nün görevini yerine getiremediğini belirten Pompeo, ABD’nin Ebola salgını döneminde DSÖ’den daha önemli reform çalışmalarına dahil olduğunu, bu konuda çok çaba sarf ettiğini kaydetti.

ABD'li Bakan öte yandan, Goerge W. Bush döneminde başlatılan ABD’nin “AIDS ile Mücadelede Başkan’ın Acil Yardım Planı” (PEPFAR) adlı proje ile DSÖ’den ayrı hareket ederek, Afrika’da büyük başarı sağladığına dikkat çekti.