image

PeyamaKurd - Washington ve Pekin yönetimleri arasında Tayvan krizine dair gerilim devam ederken ABD ve Tayvan arasında yeni bir anlaşma yapıldı.

ABD Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ABD Tayvan'a savaş gemilerinin bakımı ve onarımı için 120 milyon dolarlık yedek parça satışına onay verdi.

ABD Savunma Bakanlığı çatısı altında faaliyet gösteren ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığının Tayvan'a savaş gemilerinin bakımı ve onarımı için 120 milyon dolarlık yedek parça satışına onay verdiği duyurularak, ilgili satış onayına ait bildirinin Kongre'ye teslim edildiği ifade edildi.

Açıklamasında, yedek parça satışının, gemiler ve gemi sistemleri için sınıflandırılmamış yedek parçaları ve lojistik teknik desteği içerdiği belirtilerek, "Önerilen satış, alıcının su üstü gemi filosunun sürdürülmesine katkıda bulunarak mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama yeteneğini artıracak" denildi.

Satış anlaşmasının bir ay içinde yürürlüğe girmesinin beklendiği ifade eden Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Tayvan'ın kendini korumasına yardım etiği için ABD'ye teşekkür edildi.