image

PeyamaKurd - ABD ve Çin arasındaki gerilim Tayvan nedeniyle giderek artarken Pentagon'dan yeni bir açıklama geldi. Gelişmelerle ilgili BBC’ye konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Çin'in Tayvan'a saldırı kabiliyetini açıkça geliştirdiğini ifade etti.

Yaptığı açıklamada, “Devlet Başkanı Şi Cinping daha önceki konuşmalarında Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nu Tayvan'a saldıracak kabiliyete ulaşma emri vermişti” diyen Mark Milley şu değerlendirmelerde bulundu:

“Saldırıp saldırmayacakları ise siyasi bir karar. Çin bunun fayda, zarar ve maliyetini inceleyerek karar verecektir. Kısa vadede bir saldırı olacağına dair bir belirti görmüyoruz. Fakat bölgeyi çok ama çok yakından izliyoruz."

Pekin yönetimi, Tayvan'ın bağımsızlığını tanımıyor ve gerekirse silah zoruyla Çin'in bir parçası haline gelmesi gerektiğini savunuyor. ABD'yi Tayvan'ın bağımsızlığını desteklemekle itham eden Çin ise, böylesi bir girişime sert bir karşılık vereceklerini belirtiyor.

Son dönemde Çin ve Tayvan'ın en güçlü müttefiki ABD arasındaki gerilim arttı. Çin Tayvan'ın hava sahası sınırlarına çok sayıda savaş uçağı gönderirken ABD de Tayvan karasularına donanmasını yönlendirdi.