image

PeyamaKurd - Washington yönetimi, insan hakları ihlalleriyle bağlantılı Çin, Bangladeş, Myanmar ve Kuzey Kore'deki 15 kişi ve 10 kuruluşu yaptırım listesine aldığını açıkladı.

Yeni yaptırımlarla ilgili ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Uluslararası İnsan Hakları Günü'nde ağır insan hakları ihlalinde bulunanlara yönelik yaptırım kararı alındığı belirtildi.

Yayımlanan açıklamada, söz konusu yaptırımların teknolojinin etkin olduğu suistimaller de dahil olmak üzere insan hakları ihlalleriyle bağlantılı olanları hedef aldığı belirtilerek, Çin, Bangladeş, Myanmar ve Kuzey Kore'deki 15 kişi ve 10 kuruluşun yaptırım listesine eklendiği vurgulandı.

Bakanlık kararına göre, teknolojinin kötü niyetli kullanımının yol açtığı insan hakları ihlali gerekçesiyle Çin'de gözetim teknolojisi alanında faaliyet gösteren bir şirkete de yatırım kısıtlaması getirildiği açıklandı.

Açıklamada, SenseTime adını taşıyan Çinli yapay zeka şirketinin özellikle Uygurlar olmak üzere etnik kökenini belirleyebilen yüz tanıma programları geliştirdiği ifade edildi.

Ayrıca konuya dair açıklamada bulunan ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo ise, "Uluslararası İnsan Hakları Günü'nde Hazine, ciddi insan hakları ihlallerinin faillerini ifşa etmek ve sorumlu tutmak için araçlarını kullanıyor" ifadesini kullandı.