image

PeyamaKurdAmerikan medyasının yayımladığı habere göre ABD’de Başkan Donald Trump yönetiminin ‘Süpersonik Hız Operasyonu’ adlı programı kapsamında yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı 14 aşının geliştirildiği ifade edildi. 

NBC televizyonuna konuşan Trump yönetiminden bir kaynağa göre, ‘Süpersonik Hız Operasyonu’ programı kapsamında yeni tip koronavirüse karşı 14 aşı geliştiriliyor. 

Yayımlanan haberde söz konusu aşılar, 90’ın üzerinde farklı numune arasında seçildi. Önümüzdeki iki hafta içinde aşılar ek testlerden geçirilecek. 

Trump yönetimi ise yapılacak testlerin sonucuna göre 6 ila 8 arasında aşı kalacağını tahmin ediyor. Önümüzdeki ocağa kadar en az bir aşının kullanılabilecek hale gelmesi bekleniyor. 

ABD’li yetkililer, seçilen 14 numuneden herhangi birinin nihai testlerinin başarılı olacağından emin olmadıklarını belirterek, buna rağmen Beyaz Saray’ın önümüzdeki ocak ayına kadar en azından bir aşının kullanılabilecek hale gelmesini öngörüyor. 

Ayrıca Beyaz Saray yetkililerin değindiği diğer olası bir sorun ise 300 milyondan fazla Amerikalıya yetecek kadar aşı miktarını hızlı bir şekilde üretme gerekliliği.