image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs salgınında ABD’li Pfizer ve Alman BioNTech ilaç firmaları ABD’de insanlar üzerinde yapılacak Koronavirüs aşısı deneyinde aşı dozu dağıtımına geçtiklerini duyurdu. 

İnsan üzerinde denenen aşı ile ilgili VOA Türkçe’nin haberine göre iki şirketten yapılan açıklamada, denemelerde aşının güvenli ve etkili olduğunun anlaşılması halinde yıl sonuna kadar ABD’de geniş ölçekli dağıtımına başlanacağı ifade edişldi. 

Kovid-19 salgınına yönelik Mesajcı RNA teknolojisine dayanan aşının, ABD’de 1 milyondan fazla kişiyi etkileyen ve 68 bin kişinin ölümüne neden olan yeni tip Koronavirüsüne karşı geliştirilen ilk aşı olma potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor. 

Aşının birinci aşama denemelerine başlandı

Dünya genelinde Koronavirüsüne karşı henüz onaylanmış bir tedavi yöntemi ya da aşı olmasa da bazı ilaçlar acil durum izinleri kapsamına alınarak hastalar üzerinde kullanılabiliyor. 

Aşı yönetiminde ABD’deki çalışma, Almanya’da sürmekte olan BioNTech tarafından yürütülen mevcut bir çalışmanın devamı niteliğinde. Burada insanlar üzerinde uygulanan testler geçen ay itibariyle başlamıştı. 

Ayrıca ABD’de Moderna firmasının aşı adayının da birinci aşama testleri devam ediyor. Denemelerin orta aşamalarının içinde bulunulan çeyrekte yapılması planlanıyor. 

Aşı deneylerine başlayan Pfizer, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) acil durum iznini en erken Ekim ayında almayı umduğunu, 2020 sonuna kadar 20 milyona kadar doz dağıtabileceğini bildirdi. Firma, gelecek yıl bu sayıyı yüzlerce milyona çıkarmayı hedefliyor.