image

PeyamaKurd - Kovid-19 ile ilgili son gelişmelere dair açıklamalarda bulunan Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Vuhan'daki bir laboratuvardan çıktığına dair gördüğünü söylediği kanıtın, Amerikan istihbaratının bir varsayımı olduğunu ve nihai kararı Trump'ın vereceğini dile getirdi. 

Beyaz Saray’da Stephanie Grisham'ın görevinden ayrılmasının ardından 8 Nisan'da Beyaz Saray Sözcülüğü görevine gelen McEnany, bugün ilk basın brifingini gerçekleştirdi. 

“Trump, Çin’in yaptıklarından mutlu değil” 

Sözcü McEnany, Başkan Trump'ın onayladığı bütçe kapsamında Covid-19 ile mücadele için ülke genelindeki 395 hastaneye 12 milyar dolar dağıtılacağını belirterek, bu fondan en büyük payı New Jersey, New York ve Illionis eyaletlerinin alacağını ifade etti. 

McEnany açıklamasında, Covid-19 krizinde Çin'i eleştiride bulunarak, "Başkan Trump, Çin'in yaptıklarından mutlu değil. Çin'in bu krizi doğru bir şekilde ele alamadığı artık sır olmaktan çıktı" ifadesini kullandı. 

“Çin, Amerikan halkının hayatını tehlikeye attı” 

ABD'nin Covid-19 nedeniyle Çin'den tazminat talep edeceği iddialarına değinen Sözcü  McEnany, "Bunun kararı Başkan Trump'a kalmış ama şu kadarını söyleyeyim başkan, bu konuyu çok ciddiye alıyor. Çin'in virüs konusunda bilgi vermekte ayak diremesi, Amerikan halkının hayatını tehlikeye attı" değerlendirmesinde bulundu. 

McEnany, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) de Covid-19 konusunda başarısız olduğunu ve birçok çelişkiye düştüğünü ileri sürerek, "DSÖ'nün bizzat kendisinin cevaplaması gereken birçok soru var" sözlerine yer verdi. 

Ayrıca Sözcüye, Trump'ın dün yaptığı, Covid-19'un Vuhan'daki laboratuvarda çıktığına dair bir kanıt gördüğüne yönelik açıklamaları da soruldu. 

“Trump bu istihbaratı gördü, kararı verecek” 

Sözcü McEnany, Trump'ın açıklamasının Amerikan istihbaratı ile uyumlu olduğunu belirterek "İstihbarat dediğimiz şey temelde bir varsayım ve bu istihbarat ile ne yapılacağı siyasilere kalmış. Başkan Trump, bu istihbaratı gördü ve uygun zamanda kararını verecek" dedi. 

Öte yandan Michigan eyaletinde düzenlenen karantina karşıtı protestolarda, dün silahlı göstericilerin eyalet valiliğini basmasına değinen Sözcü şunları dile getirdi: 

"Amerikan Anayasası çerçevesinde herkesin protesto hakkı var ama bunu kanunlar çerçevesinde yapmalısınız. Başkan Trump da kanunlar çerçevesinde protesto düzenleyen herkesi destekler. Tabi şu dönemde sosyal mesafe kurallarına uyulması da önemli.”