image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yeni bir vize kısıtlama politikası duyurdu.

Blinken yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Batı Şeria'da barışı, güvenliği veya istikrarı baltalamaya karışan kişilere vize yasağı uygulayacağını ifade etti.

Blinken, kısıtlamaların şiddet eylemleri gerçekleştirenleri veya sivillerin temel hizmet ve ihtiyaçlara erişimini kısıtlayan diğer eylemleri gerçekleştirenleri hedef alacağını ve bu kişilerin aile üyeleri için de kısıtlamanın geçerli olabileceğini dile getirdi.

ABD Başkan Joe Biden ve diğer üst düzey ABD'li yetkililer, İsrailli yerleşimcilerin Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik artan şiddetini durdurmak için harekete geçmesi gerektiği konusunda bir çok kez  uyarı yapmıştı.

Blinken, "İsrail hükümetine, Batı Şeria'da Filistinlilere şiddet içeren saldırılar düzenleyen aşırılıkçı yerleşimcilerden hesap sormak için daha fazla şey yapması gerektiğinin altını çizdik" ifadesini kulllandı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da gazetecilere verdiği demeçte, yeni politika kapsamındaki ilk yasakların bugün uygulanacağını ve bunun sonuçta düzinelerce insanı etkileyeceğini belirtti.

Miller, halihazırda ABD vizesi bulunan ve hedef alınan her İsrailliye, vizelerinin iptal edildiği konusunda bilgi verileceğini kaydetti.