image

PeyamaKurd - ABD'nin Suriye'den askerlerini çekme kararıyla ilgili belirsizlik ve tartışmalar karmaşık durumunu koruyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekileceklerini açıklamasının ardından yaşanan belirsizlikler ve kafa karıştıran açıklamalar her gün yeni bir iddiayı doğuruyor.

Son olarak bir ABD  Savunma Bakanlığı yetkilisi, Amerikan askerlerinin Suriye’de kalacağını, sadece önemsiz teçhizatların Suriye’den çıkarılmaya başlandığını ifade etti.

Terör örgütü IŞİD’e karşı Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Sean Ryan, Associated Press’in (AP) çekilmeyle ilgili sorusunu yanıtlayarak planlı çekilmenin başladığını kaydetti.

Ryan, "Operasyonun güvenliği nedeniyle çekilme takvimi, yerleri ve askerlerin hareketliliğiyle ilgili açıklama yapılmayacak’’ dedi.

Ancak AFP’nin (Fransız basını) geçtiği habere göreyse ABD Savunma Bakanlığı, ABD’nin Suriye’deki birliklerinin yerlerinde kaldığını sadece önemsiz teçhizatların çekilmeye başlandığını kaydetti. Yetkili “Bu aşamada askerleri geri çekmiyoruz" ifadelerini kullandı.