image

PeyamaKurd - AB, Rusya'ya yeni yaptırımlar hazırlıyor. Rus güçlerin ise Ukrayna'da ilerleyişi sürüyor. Yarın toplanması beklenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları, Rusya'ya yönelik yaptırım paketini masaya yatıracak.

Ağırlıklı olarak Rusya'ya yeni yaptırımları konuşulacağı toplantıda bakanların, AB liderlerinin 30-31 Mayıs'ta düzenleyeceği zirve öncesinde masasındaki ilk gündemin Batı Balkanlar olması bekleniyor.

Batı Balkanlardaki Rus tehdidi görüşülecek!

Dışişleri Bakanları, AB'nin stratejik önem verdiği Batı Balkan ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesi, güvenlik, yatırım ve genişleme gibi konuları masaya yatıracak.

Öte yandan toplantı ile ilgili açıklamada bulunan bir üst düzey AB yetkilisi ise, Batı Balkan ülkelerine yönelik Rusya'nın bölgedeki saldırganlığının etkileriyle baş etmeleri için verilebilecek desteğin görüşüleceğini vurguladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı savaşta son gelişmeleri paylaşacak!

Uzun sürmesi beklenen zirvede, Ukrayna'daki savaş ve ilgili gelişmeleri ele alacak bakanlar, Ukraynalı mevkidaşları Dmitro Kuleba ile de bir araya gelecek. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly da görüşmede hazır bulunacak.

Diğer taraftan AB yetkilisi, Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba'nın bakanları savaşla ilgili son durum hakkında bilgilendireceğini de ifade etti.