image

PeyamaKurd - ABD ve AB'den Azerbaycan ve Ermenistan'a bölgeye yönelik itidal çağrısında bulundu.

Basın açıklamasında bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Jalina Porter, Azerbaycan’dan derhal tüm ordu birliklerini Ermenistan sınırından çekmeyi beklediklerini ifade etti.

ABD’nin Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki tartışmalı bölgedeki durumu yakından takip ettiğini belirten Sözcü Porter, “Ordu birliklerinin tartışmalı bölgelerdeki hareketleri sorumsuzca ve haksız bir şekilde kışkırtıcı” sözlerine yer verdi.

AB'den taraflara itidal çağrısı

Ayrıca yazılı açıklamada bulunan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Avrupa Birliği Dış İlişkiler Servisi (EEAS) Genel Sekreteri Stefano Sannino'nun kendisi adına, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ara Ayvazyan ile telefon görüşmeleri yaptığını ifade etti.

Borrell, yapılan görüşmelerde taraflara azami itidal göstermeleri ve gerginliği düşürmeleri çağrısı yapıldığını belirterek, AB'nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı ile de temasta olduğunu vurguladı.

Ayrıca açıklamasında sınırların müzakereler yoluyla belirlenmesi gerektiğini kaydeden Borrell, taraflar arasında teknik düzeydeki görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.